Ze vzpomínek zakládajícího člena obnoveného honebního společenstva
Bohouše Václavíka,kterého pamatuje již jen málokdo z nás.
Rok 1946 se chýlil ke konci, lidé, kteří přišli po revoluci do Chotyně uvykli již na nové prostředí a začali mít také jiné zájmy než jen nábytek, byty, peřiny apod. Několik milovníků přírody se začalo zajímat také o to, kdo hospodaří v chotyňském revíru. V tu dobu měl ještě honitbu pronajatou
pachtýř Vünderer-továrník ze Železného Brodu.Rovněž v jiných obcích našeho pohraničí jevil se
zájem o myslivost a tak celá věc vyvrcholila tím, že bývalý
Okresní myslivecký spolek, který mimo Liberec existoval také v Chrastavě, uspořádal
kurz pro nové zájemce o myslivost. Z Chotyně se do tohoto kurzu přihlásilo celkem 18 občanů včetně 2 žen/Václavíková, Prchlá/.
Atak začala
nová éra lidové myslivosti v Chotyni, ale i v jiných obcích chrastavského okrsku. Kurz byl zakončen
mysliveckými zkouškami v březnu 1947.Z 18 adeptů složilo úspěšně zkoušky 16 adeptů,1 propadl a 1 odstoupil v průběhu kurzu. Na slavnostním večírku byly rozdány diplomy a hned na to podány žádosti o
lovecké lístky.Tyto byly také během jednoho měsíce vyřízeny. Tak bylo v Chotyni naráz 16 nových myslivců, avšak bez revíru, jelikož v Chotyni dále hospodařil zmíněný pan Vünderer.
Tuto situaci však rozřešil v té době již v mnohých směrech pokrokový
zákon o myslivosti číslo 225/47 Sb., který přímo stanovil způsoby obhospodařování a schvalování honideb.
Bylo nově ustaveno
honební společenstvo, které převzalo dnem
1.ledna 1948 honitbu do vlastní režie a dalo možnost novým myslivcům zúčastnit se práce v myslivosti.
Prvním mysliveckým hospodářem byl zvolen místní zemědělec Stanislav HADRABA, který jediný splňoval podmínku zákona, totiž byl držitelem již tří ročních loveckých lístků.
Koncem roku 1949 byla z popudu Václava ZEJDY ustavena
Lidová myslivecká společnost, do které byli přibráni také dva držitelé loveckých lístků z Liberce. Tato společnost hospodařila v té době na spojených revírech Chotyně a Dolní Suchá až do konce roku 1952 pod jménem
„Hubertus“. Hospodářem byl Václav ZEJDA. Mezi členy této společnosti však došlo záhy k rozkolu a od 1. ledna 1953 byly vytvořeny společnosti dvě, jedna hospodařila v honitbě Dolní Suchá, druhá pod hlavičkou JZD v Chotyni. Hospodářem byl zvolen Bohuslav VÁCLAVÍK.
Toto rozdělení se ukázalo na tehdejší poměry a dobu velmi prospěšné,neb se brzy ukázalo jak která společnost to s myslivostí myslí.
Mezi členy MS Chotyně vládlo opravdové kamarádství a vzájemná důvěra. Do společnosti se také přihlásili noví členové – HOŠEK Ferdinand, MATĚJKA Josef, PRCHLÝ Miloš, KOBOSIL Karel, BŮŽEK a NĚMEC. V té době možno říct, že v Chotyni svítalo na lepší časy.
Vzájemná důvěra dodávala členům větší chuť k práci a tak, i když stavy zvěře byly v té době velmi nízké, činnost členů byla živá, schůze společnosti probíhaly v přátelském duchu a byly vždy pobídkou k další intenzivnější práci.
V roce 1954 byla utvořena Lidová myslivecká společnost,která dostala příslib od honebního výboru a začíná již hospodařit bez závislosti na jednotném zemědělském družstvu (JZD).
Předsedou byl zvolen VELE Josef st.,
hospodářem Bohuslav VÁCLAVÍK. Tito funkcionáři vedli společnost do
konce roku 1955.
Na výroční schůzi
29.ledna 1956 byli zvoleni za
předsedu Miloš PRCHLÝ, za
mysliveckého hospodáře HOŠEK Ferdinand,
jednatelem HORNA Ladislav. Noví funkcionáři přinesli nové podněty do práce společnosti, která vyvíjela intenzivní činnost na všech úsecích našeho mysliveckého dění.
Tolik přesná citace, kterou napsal jako pamětník Bohouš VÁCLAVÍK!!